Halottak napja alkalmából osztozunk a gyászolók fájdalmaiban és ezzel a poszttal szeretnénk segíteni a veszteség feldolgozásának folyamatát.
2022.11.01.
Mindannyian másképp gyászolunk, de mégis közösek bennünk azok az alapvető reakciók, amelyekkel a veszteségre reagálunk. Elisabeth Kübler-Ross svájci pszichiáter ezt megfigyelve különítette el a gyász 5 fázisát.
1. Gyakori, hogy egy veszteség élményre eleinte tagadással reagálunk, mellyel tulajdonképpen a pszichénk a hirtelen és intenzív érzelmi tűlterheléstől igyekszik óvni önmagát.
2. Ezt általában a düh fázisa követi, ami egy szerves része a veszteségek feldolgozásának, hiszen ilyenkor szembesülhetünk a tehetetlenség érzésével, vagy akár a szeretett személlyel szembeni feldolgozatlan indulatokkal is. Nagyon fontos, hogy ezt a lépést is meg tudjuk engedni magunknak, anélkül, hogy legátolnánk a túlzott bűntudattal.
3. Az alkudozás fázisába érve sorra vesszük, hogy mi mindent tehetnénk még, vagy mit kellett volna megtennünk.
4. Amikor rájövünk, hogy az események alakulása már nem a mi kezünkben van, előfordulhat, hogy depresszió lesz úrrá rajtunk: nehezen találjuk a helyünket, kedvtelenek és energiátlanok vagyunk, hisz nehéz elfogadni az űrt, amit a szerettünk elvesztése hagy maga után.
5. Egy idő után - melynek hosszúsága egyénenként nagyon változó - azonban belenyugszunk a helyzetünkbe, elkezdünk alkalmazkodni a megváltozott élethelyzethez és fokozatosan újra megtaláljuk a helyünket.
Ezt az elméletet azóta már sokan bírálták is, hiszen nem minden ember megy át mindegyik szakaszon és nem is feltétlenül ebben a sorrendben. Fontos is, hogy ne vádoljuk magunkat, ha nem azt érezzük és nem akkor, amit mások szerint "kellene". Arra viszont nagyon megnyugtató támpontot ad ez a teória, hogy a gyásznak is van egyfajta szakaszossága és látható, hogy idővel és a veszteségfeldolgozással új fázisokba léphetünk, míg végül eljuthatunk a belenyugvásig is. Előfordul az is, hogy egyes életszakaszokban újra átéljük a gyász valamely szakaszát, ezért sokat segíthet, ha mindezt tudatosítjuk magunkban és ha jól esik, beszélhetünk érzéseinkről a hozzánk közel állóknak, vagy kapcsolódhatunk csendben önmagunkkal és az elveszített szerettünkkel csupán egy gyertya fényének társaságában.
Kövess minket facebookon és instagramon is:
ZEFI oldal: https://www.facebook.com/zefizuglo/
ZEFI - testünk egészsége https://www.facebook.com/groups/833371893831756/
ZEFI mentális immunerősítés csoportja https://www.facebook.com/groups/819125255243069/
ZEFI instagram: https://www.instagram.com/zefizuglo